Fagus sylvatica 'Atropunicea' Buk lesní 'Atropunicea'
Stromy skupiny Atropurpurea v zásadě zahrnují řadu různých evropských buků s fialovými listy v barvě listů od světle fialové s nádechem zelené přes bronzově fialovou až po tmavě fialovou blížící se černé. Listy skupiny Atropurpurea se na podzim obvykle zbarvují do měděně červené. Fagus sylvatica ‚Purpurea‘, Fagus sylvatica f. purpurea a Fagus sylvatica ‚Atropunicea‘ jsou v zásadě synonyma, která jsou součástí označení skupiny Atropurpurea.
Fagus sylvatica
Nejlépe se pěstuje v hlubokých, bohatých, vlhkých, ale dobře odvodněných půdách na plném slunci až polostínu. Nesnáší vlhké, špatně odvodněné půdy. Obtížně se přesazuje a ne vždy dobře roste v městském prostředí. Údajně snáší širší škálu půd než americký buk.
Fagus sylvatica, běžně nazývaný buk lesní, je velký opadavý strom dorůstající typicky 20m výšky s hustou, vzpřímeně oválnou až zaobleně rozložitou korunou. Pochází z lesů střední a jižní Evropy. Evropští kolonisté přivezli tento strom do Ameriky v polovině 18. století a od té doby je oblíbeným okrasným stromem. Buk obecný se od podobného buku amerického (Fagus grandifolia) odlišuje především (a) menší velikostí, (b) tmavší šedou kůrou a (c) kratšími listy se zvlněnými většinou neozubenými okraji. Je to strom s nízkými větvemi. Kmeny mají výraznou kůru, která je tenká, hladká a šedá. Vejčité až eliptické, lesklé tmavě zelené listy (až 4” dlouhé) mají zvlněné většinou bezzubé okraje a nápadnou paralelní žilnatinu. Listy se na podzim zbarvují do zlatého bronzu. Jednodomé žlutavě zelené květy vykvétají v dubnu až květnu, samčí květy v převislých, dlouze stopkatých, kulovitých hroznech a samičí květy v krátkých klasech. Samičí květy ustupují trojúhelníkovým oříškům uzavřeným ostnatými listeny. Bukvice dozrávají na podzim a jsou jedlé. V obchodě je k dispozici mnoho kultivarů v různých formách, tvarech listů a barvách listů.
Rodové jméno pochází z latinského jména.
Specifické epiteton znamená pěstování v lese nebo les milující.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Přidat hodnocení
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.