• Úvod
  • Listnaté dřeviny

Listnaté dřeviny

Listnaté dřeviny jsou zpravidla velmi živým a někdy až dynamicky velmi proměnlivým prvkem v detailech různých sdadovnických úprav. Jejich proměnlivost je předvším v textuře, v barevnosti a také ve tvrarech a habitu. Obecně můžeme listnaté dřeviny rozdělit na tři skupiny a to: stromy, keře a polokeře

Stromy se vyznačují jedním kmenem, který se v různé výšce nad zemí větví v korunu, a dosahují leckdy obrovských rozměrů (např. dub, buk, lípa, javor, kaštan). Keře mají více kmenů či kmínků a větví se již od země. Dosahují menších rozměrů, běžně okolo 2 - 5 metrů. Polokeře se výškově podobají keřům, avšak dřevnatí jen ve spodní části, někdy pouze v nadzemní části a vrcholové části mají bylinný charakter. Jasná hranice mezi těmito hlavními skupinami dřevin není jasná např. javor babyka nebo bez černý mohouz vrůstat do podoby keřovitýc stromků nebo stromovitých keřů. 

Listnaté dřeviny dále můžeme rozlišovat na dlouhověké (200-500 let) - javor mleč i klen, kaštanovník setý, buk lesní, většina dubů, lípa srdčitá, některé jilmy. Středněvěké (100-200 let) - olše šedá, habr obecný, katapla, jasan, akát). Krátkověké (50-100 let) - bříza bílá, pajasan, většina vrb, javor jasanolistý. Toto rozdělení je hlavně pro stromy. Keře a polokeře jsou většinou krátkověké. 

Číst více
Filtrování produktů
Cena
Velikost hrnku
Prodejní velikost
Základní vlastnosti
Kvete v měsících
Nároky na půdu
Nároky na světlo
Požadavek na stanoviště
Požadavek na řez
Další vlastnosti
Rostlina je okrasná